נגישות האתר

הפעל נגישות

תפריט ראשי
בהמשך להודעת ראש הממשלה ומשרד הבריאות מיום 16-3-2020 עוברת חברת יפה נוף לעבודה במצב חירום, על כן, החל מהיום ועד הודעה חדשה, ספקים ואורחים מתבקשים שלא להגיע למשרדי החברה.

תחבורה ציבורית

רכבל מפרץ - טכניון - אוניברסיטת חיפה

על רקע התאוצה שבה זוכה הרכבל בעולם כאמצעי לתחבורה ציבורית בשנים האחרונות, הפרוייקט המתוכנן בעיר חיפה בין המפרץ לטכניון ולאוניברסיטת חיפה מתקדם לקראת מימושו.

 

הרכבל שיחבר את מסוף התחבורה במפרץ עם המוסדות להשכלה גבוהה שעל הר הכרמל, מהווה חלק ממערך התחבורה הציבורית המתוכנן במרחב העיר.

הרכבל ישרת את אוכלוסית הקמפוסים והשכונות הסמוכות תוך הקלה בבעיות חניה ובעיות גודש ברחובות שבסביבה. פרוייקט זה נחשב ל"פרוייקט ירוק" מבחינה סביבתית ומצטרף לרשימת פרוייקטים יחודיים המקודמים ומבוצעים במרחב העיר והסביבה.

 

בשלביו המוקדמים, קיבל פרוייקט הרכבל את ברכת החברה להגנת הטבע, מאחר שהווה פריצת דרך בנושא התשתיות המתחשבות במשאבי טבע והסביבה. לפרוייקט הרכבל חשיבות רבה בעידן המודעות לאיכות הסביבה ושמירתה.

 

בעשור האחרון פרוייקט הרכבל קודם והובא למצב עד כדי מימוש, אחרי שלפני כ- 15 שנה הוצע לראשונה במסגרת פרוייקט תכנון תחבורה ציבורית מתקדמת במרחב המטרופולין, שמטרתו הייתה לבחון את ההתאמה של טכנולוגיות הסעה שונות לצרכים של מרחב העיר חיפה והסביבה.

 

תוואי הרכבל באורך של כ- 4.4 ק"מ משתרע בין תחנות הקצה שבמפרץ חיפה ובאוניברסיטת חיפה, הנמצאות בהפרש גבוה של כ - 470 מ'. בנוסף לתחנות הנ"ל, מתוכננות 4 תחנות ביניים נוספות: בצ'ק פוסט, בדרך יעקב דורי, בלב הטכניון ובטכניון עליון. מפה 1 מציגה את תוואי הרכבל ומיקום התחנות.

 

הרכבל המתוכנן הוא מסוג קרוניות מתנתקות הנעות על כבל יחיד במרחקים קבועים ובמהירות נסיעה של עד 5 מטר לשניה (18 קמ"ש), כך שבשעות השיא הקרוניות נעות במרווח של כ- 11 שניות על הכבל התלוי בין עמודים.
נסיעתן של הקרוניות בתחנות איטית מאוד, מהירות המאפשרת עלייה וירידה של הנוסעים כולל נוסעים מוגבלים.

 

סוג הרכבל המתוכנן בחיפה מאופיין ע"י זמן המתנה קצר בתחנות ובעל קיבולת מירבית של עד כ- 1,800 נוסעים לשעה בכל כיוון. בכל קרונית 10 נוסעים (8 בישיבה ו- 2 בעמידה).

 

הרכבל מתוכנן לפעול לאורך כל ימי השנה בשעות הפעילות של התחבורה הציבורית בחיפה, עם אפשרות להשתלב בפעילות התיירותית המאפיינת את האזור והכוללת מבקרים לקמפוסים ומטיילים המגיעים לפארק הכרמל בסופי שבוע וחגים.

 

הפרוייקט נמצא בשלב משא ומתן מתקדם עם הזכיין (הקמה והפעלה) ואנו תקווה שבשנת 2016 נזכה לראות את תחילת העבודות.

  

    

רכבל - [IMG]
רכבל - [IMG]
רכבל - [IMG]

כל הזכויות שמורות ליפה נוף תחבורה תשתיות ובנייה ©